понеділок, 10 грудня 2018 р.

День державотворення: 1 грудня 1991 року в Україні відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України


День державотворення


1 грудня 1991 року в Україні відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України, на якому волевиявленням народу було підтверджено Акт проголошення незалежності України, ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною Радою України, за який тоді проголосували 346 народних депутатів. Напередодні референдуму великий вплив мала небайдужа позиція української інтелігенції, зокрема пристрасне слово відомої письменниці Ліни Костенко, з яким вона звернулася до громадськості: «Люди! Ось ви в неділю підете до виборчих дільниць, але не думайте, що це – ваші кроки. Це вже хода історії!»
Зовсім безсніжною була осінь 1991 року. Тоді агітаційні бригади з Західної України, після прийняття рішення Верховною Радою про проведення референдуму на підтвердження «Акту про державну незалежність України», масово поїхали на cхід та південь агітувати на підтримку доленосного рішення. Народний Рух став у авангарді заходів на підтримку Акту державотворення.
Складні економічні умови сприяли відцентровим діям колишніх республік, що були у складі СРСР. Прийняття Декларації про державний суверенітет Української РСР стало першим кроком у здобутті незалежності України. Під тиском депутатів Народної Ради, коли більшість комуністів-ортодоксів були в Москві на з’їзді КПРС, Верховна Рада під головуванням Івана Плюща 16 липня 1990 року приймає Декларацію про державний суверенітет, де були закладенні основні засади розвитку республіки як самостійної держави.
Ніхто не сподівався на швидкоплинний розвиток подій, але за рік із часу прийняття Декларації будо прийнято багато законів, що сприяли самостійному економічному розвитку республіки. Економічна та складна політична ситуація змушувала шукати шляхи виходу із прірви, в яку потрапила неефективна радянська економіка, що в основному трималася на нафто доларах. У суспільстві і серед правлячих еліт зростали і набирали популярності самостійницькі погляди.
До заходів Народного Руху масово долучалися сотні тисяч учасників. Великими тиражами друкувались листівки за незалежність України, які роздавали активісти Руху у всіх містах та селах. Уперше у 1990 році Рухом були започатковані поїздки школярів з різних куточків України на Різдвяні та Великодні свята до своїх ровесників на Галичину.
Щира віра у майбутнє своєї незалежної країни надихала сотні тисяч активістів до праці задля здобуття незалежності Україною. Імперським силам не подобався такий розвиток подій, і вони організували Державний Комітет Надзвичайного Стану, намагаючись, таким чином, за допомогою сили перехопити ініціативу.

На фото: голосують В.Чорновіл та А.Пашко.

У Київ прибув посланець із Москви із погрозами, але тисячі українців вийшли на майдан і вимагали дати відсіч непроханим гостям. Під тиском демократичних сил Л.Кравчук зібрав Верховну Раду, що 24 серпня проголосувала Акт про державну Незалежність України та прийняла постанову про проведення референдуму на його підтримку 1 грудня. Потім була потужна агітаційна компанія для переконання українців підтримати Акт, що тривала більше 2 місяців. Було створено майже 700 референдумних штабів. Сотні тисяч активістів роздали майже 30 мільйонів листівок та 4 мільйони плакатів і робили все, щоб даний Богом шанс учергове не було втрачено.
Величезне історичне значення події 1 грудня, адже ключ від української незалежності був у руках мільйонів громадян, що прийшли на виборчі дільниці. Їх рішення стало вирішальним. У голосуванні взяло участь 31 млн. 891,42 тис. або 84,18 % загальної кількості виборців. Ствердну відповідь на запитання бюлетеня дало 28 млн. 804,071 тис. громадян або 90,32% з тих, хто взяв участь у голосуванні. Незважаючи на регіональну різницю в результатах голосування, більшість громадян всіх регіонів України, включаючи Крим, дали позитивну відповідь і підтримали «Акт проголошення незалежності України». За незалежність проголосували не тільки українці, але й представники інших народів, що проживають на її території.
Рішення референдуму дозволили Україні затвердитися на міжнародній арені як незалежній державі. До 1 грудня 1991 р. формально незалежну Україну не визнала жодна держава. Протягом тільки грудня 1991 р. вона була визнана понад 40 державами світу. На кінець січня 1992 р. Україну визнало уже більше 90 держав.
Всеукраїнський референдум перекреслив рішення березневого референдуму про збереження Союзу РСР, його підсумки створили правову основу для перетворення декларованої незалежності в реальну.
Вікова мрія українського народу про незалежність знайшла політичне оформлення та підтвердила сформоване протягом багатьох століть прагнення українського народу до державотворення. На думку Юрія Діденка, кандидата історичних наук, 1 грудня є днем державотворення українського народу, адже грудневий референдум став найвищою формою легітимізації української державної незалежності і заслуга в цьому мільйонів українців.
Проведення 1 грудня 1991 р. Всеукраїнського референдуму про ставлення громадян України до Акта проголошення незалежності України стало епохальною подією. Це докорінно змінило історичну долю українського народу.

Немає коментарів:

Дописати коментар